Tv66.com.tr - 20 Şubat 2018, Salı

Şu an Türkiye’de saat kaç?

26 Mart 2017
18.775 kez görüntülendi

Şu an Türkiye’de saat kaç?

Şu an saat kaç? Kış saati uygulamasının kalkması nedeniyle vatandaşların kafası oldukça karışmıştı. Avrupa’da kış saati uygulaması bitti ve kıta genelinde bugün yaz saatine geçildi. Türkiye’nin saatini değiştirmemesi ve akıllı telefonlarınızdaki otomatik saat uygulamasıyla güne 1 saat geç başlayabilirsiniz.

Şu an saat kaç? 26 Mart Pazar günü Avrupa’da yaz saati uygulamasına geçilmesiyle birlikte Türkiye’de de birçok insanın aklına aynı soru geliyor.

Türkiye’nin de uyguladığı kış saati uygulaması geçtiğimiz dönem Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte kaldırıldı. Böylece, 30 Ekim 2016 Pazar günü saatler geri alınmamış oldu. Saatleri geri alınmadığı için Avrupa’da yapıldığı gibi tekrar ileri alınmasına da gerek kalmadı.

Başta akıllı telefonlar ve bilgisayarlar olmak üzere birçok cihazın otomatik saat ayarlara sahip olması nedeniyle pazar sabahına saatiniz bir saat ileri alınmış olarak uyanabilirsiniz.

ŞU ANDA SAAT KAÇ?

Bu nedenle cep telefonunuzda bir ayarlama yapmanız lazım. Yapmanız gereken, Android ve iPhone işletim sisteminde bulunan otomatik saat ayarını “otomatik”ten “manuel”e çevirerek, saatinizi 1 saat geri almak.

OTOMATİK SAAT UYGULAMASI NASIL KALDIRILIR?

Android: Telefonunuzun ayarlar bölümünden “Genel” e tıklayın. Daha sonra “Tarih ve saat” kısmına gelerek, işaretli olan “Otomatik tarih ve saat” alanını devre dışı bırakın.

İOS: Telefonunuzun “Ayarlar” bölümünden “Genel” alanına gelerek “Tarih ve Saat” bölümüne girin. Ardından “Otomatik Ayarla” özelliğini devredışı bırakarak, manuel olarak saatinizi ayarlayın.

1700’LÜ YILLARA DAYANIYOR

Günışığından daha çok faydalanmak için ortaya çıkan yaz/kış saati uygulaması fikri 1700’lü yıllara dayanıyor.

Benjamin Franklin, Amerika Birleşik Devletleri’nden Fransa’ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için The Journal of Paris adlı gazetede imzasız bir mektup yayımladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz